Jak motivovat zaměstnance?

Jednou z hlavních otázek nejenom zaměstnavatelů, ale také manažerů je: „Jak motivovat zaměstnance?“ První řešení napadne pravděpodobně většinu lidí okamžitě – dát zaměstnancům více peněz. Na facebooku jsem viděl video, které krásně dokumentuje, jak to dnes v mnoha firmách vypadá.

VIDEO O NÁBORU!

Na první pohled se vám to může zdát jako povedené a vtipné video, které dokumentuje situaci v dnešních firmách. Zaměstnanec se honí za penězi a je pro ně ochotný udělat cokoli. To je jeden z pohledů, kterým na toto video můžete nahlížet.

Druhý pohled, který je mi bližší, ukazuje zaměstnavatele, který dává zaměstnanci přesně to, co chce, po čem touží. Zapomeňte na to, že jde o peníze. Žena, která běží za autem, chce to, co má mladík v autě a je ochotná udělat cokoli, aby dostala vytouženou odměnu, kterou vidí přímo před sebou. Bez ohledu na konkrétní odměnu, kterou dostane. Klidně se může jednat o úkol v zaměstnání, který jí bude naplňovat. Nebo si můžete představit pozici ve firmě, po které touží. Ať už je to cokoli, žena dostává, co chce a je spokojená. To konec konců chceme nebo ne? Co je víc, než spokojený zaměstnanec?

Stejně jako motivujete malé dítě, které se náhodou zamkne v autě, a klíče zůstanou uvnitř. Pokud na něj začnete křičet, dítě vám neotevře. Pokud mu ale ukážete například lízátko (něco, co dítě chce) vyvoláte u něj zájem, okamžitě otevře dveře, aby se dostalo ke sladkosti, po které touží. Pokud se vám stejný pocit podaří vyvolat také u zaměstnanců, máte vyhráno. Mladík na videu už to dokázal, jaká bude vaše cesta?

Komentáře